Biuro w mieszkaniu czy w nowoczesnym biurowcu?

Początkujące firmy czasami stoją przed wyborem czy wynająć biuro w biurowcu, czy w mieszkaniu. Często wydaje się, że mieszkanie będzie rozwiązaniem tańszym, jednak często to biuro w biurowcu dostarcza więcej korzyści. Prestiżowa dzielnica, miejsca parkingowe, wykończenie wnętrza pod kątem biura, a nie sypialni z salonem to tylko niektóre z nich. Dlaczego szukając biura dla małej firmy w Krakowie, lepiej zdecydować się na biurowiec a nie blok?

Biurowiec został zaprojektowany i wybudowany właśnie pod kątem biur. Ma więc inne technologiczne rozwiązania: np. szybkie łącze internetowe, możliwość wyboru dostawcy internetu, telefonii czy prądu, niższe stawki za prąd, bo negocjowane przez dewelopera. Biurowiec jest także systematycznie serwisowany, sprzątany, a także modernizowany, zazwyczaj po godzinach pracy biur, tak by nie zakłócać nikomu spokoju. Wynajmując biuro mamy też możliwość jego reorganizacji pod własne, indywidualne potrzeby. I o ile osiedla mieszkaniowe powinny być na uboczu i ciche, o tyle biurowiec powinien być centralnym miejscem dzielnicy – w pobliżu przystanków autobusowych, bezpłatnego parkingu, w sąsiedztwie banków, poczty czy urzędu.

Oczywiście, jak wszystkie rozwiązania, także biurowce mają swoje minusy. Nawet mała firma musi bowiem uwzględnić w budżecie kaucję w wysokości trzymiesięcznego czynszu z uwzględnieniem opłat eksploatacyjnych, a także podpisać długoterminową umowę najmu, na przykład na 3 czy 5 lat.

Czy jednak wynajęcie biura w mieszkaniu to ostateczność? Nie, jeśli na początek, gdy firma startuje, zdecydujemy się na takie rozwiązanie umowę można podpisać na krótszy czas. Przejście z biura w mieszkaniu, do biura w biurowcu nie jest trudne, jeśli firma zaczęła być stabilna i ma comiesięczne dochody. Wynajęcie biura w biurowcu dodatkowo poprawi wizerunek firmy w oczach klientów i pracowników. Co ciekawe, pracownicy pytani o to, gdzie wolą pracować, częściej odpowiadają, że w klasycznym biurze, w nowoczesnym biurowcu, a nie koniecznie w mieszkaniu.