Co to są magazyny samoobsługowe?

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na rezygnację z budowy magazynu na rzecz jego wynajęcia. Z olbrzymich hal magazynowych na wynajem korzystają producenci, firmy logistyczne i kurierskie. Mniejsze magazyny, zwane też komórkami magazynowymi czy kontenerami zaczynają też być poszukiwane, przez małe firmy oraz osoby prywatne. Dlaczego mini magazyny cieszą się coraz większym zainteresowaniem?W wielu miastach Polski powstają placówki, które oferują komórki magazynowe i niewielkie magazyny czy kontenery. Mogą mieć one bardzo zróżnicowane wymiary – od 1 metra kwadratowego do 25 m/kw. Umożliwiają one bowiem wygodne i bezpieczne przechowywanie różnych przedmiotów, także domowych, takich jak sprzęty RTV czy AGD, meble, sprzęt sportowy (np. niepotrzebny w sezonie rower lub narty), ubrania, dywany, dokumenty. Magazyny takie są zabezpieczone przed wilgocią, mają zapewnioną wentylację i optymalną temperaturę, dzięki czemu nawet przez wiele lat nic się w nich nie zniszczy. Można jednak wynająć taki magazyn tylko na krótki czas, na przykład – podczas przeprowadzki czy wyjazdu. Magazyny nie tylko są monitorowane, ale także nadzorowane przez ochronę, dzięki czemu składowane w nim przedmioty są bezpieczne. To dlatego małe magazyny cieszą się powodzeniem także u osób posiadających kosztowne dobra – np. kolekcje obrazów, zabytkowe meble, kolekcje numizmatyczne czy biżuterię. Często w magazynie są bezpieczniejsze, niż w domu.
Jak taki magazyn może wykorzystać firma? Oczywiście od możliwości przechowywania np. maszyn, narzędzi czy sprzętu firmowego po archiwizowanie dokumentów. Te często muszą być przechowywane nawet przez wiele lat, co dla wielu przedsiębiorców jest dużym problemem.

Co ważne, niewielkie magazyny można wynająć zarówno na kilka dni, jak i na wiele lat z góry. Są też samoobsługowe i dostępne przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każdy kto wynajął mały lub większy magazyn ma swój klucz i swobodny dostęp do zawartości magazynu o dowolnej porze.