Kuchnia sercem domu

Kuchnia to serce domu. Wie o tym każdy, niezależnie od tego, czy ma kuchnię zamkniętą, kuchnię z jadalnią, salon z aneksem kuchennym, czy olbrzymie przestrzenie, w których kuchnia połączona jest z jadalnią i salonem. Meble kuchenne muszą więc być praktyczne i trwałe, ale także niezwykle estetyczne, tak by każdy w kuchni czuł się dobrze.

Kuchnia skrywa wiele przedmiotów i produktów żywnościowych. Aby zachować w niej porządek, musi mieć doskonale dobrane meble kuchenne – szafki dolne, blaty, szafki górne, miejsce na piekarnik, lodówkę, zlewozmywak. W kuchni panują zmienne temperatury oraz różna wilgotność, nie trudno w niej o wylanie wrzątku, mleka, czy zachlapanie tłuszczem. To dlatego tak ważne jest, by każda szafka kuchenna i blaty były odporne na wielokrotne mycie, szorowanie. Kupując meble kuchenne zwróćmy więc uwagę na ich jakość. Trudno bowiem wyprodukować znakomitej jakości meble do kuchni za małe pieniądze. Nie oszczędzajmy więc, w przeciwnym razie nawet po kilku miesiącach używania, okleina z szafek zacznie odchodzić, zmieni się kolor frontów czy blatów, blaty pod wpływem wilgoci, jeśli nie będą wysokiej jakości mogą się wypaczać i po prostu gnić.

Jednocześnie niezwykle ważna jest pakowność szafek. Nawet w niewielkiej kuchni muszą zmieścić się takie sprzęty jak robot kuchenny, mikser, garnki, patelnie, sztućce, ale też serwisy do kawy, talerze, formy do pieczenia. Tych przedmiotów jest bardzo dużo, a gdy stoją na zewnątrz nie tylko stwarzają wrażenie bałaganu, ale także szybko się kurzą, a kurz w połączeniu z parą wodną i tłuszczem, daje trudny do usunięcia lepki osad. Dlatego kupując meble kuchenne zwróćmy uwagę na to, czy szafki są głębokie, wyposażone w półki ale też czy mają schowki typu cargo albo obrotowe półki, szuflady z przegródkami i oszklone witrynki, na których można wyeksponować porcelanę czy ulubione kubki. Pamiętajmy też, że takie produkty jak cukier, mąka, kasze, płatki owsiane i inne są bardzo lubiane przez mole spożywcze, dlatego szafki powinny być szczelne.