Nowoczesne osiedla w Krakowie – wady i zalety

W Krakowie, poza ścisłym centrum miasta powstają nowoczesne osiedla. Sprzedaż mieszkań w Krakowie na właśnie takich osiedlach jest wysoka, a zainteresowanie mieszkaniami spore, zarówno wśród rodzin z dziećmi, jak i studentów czy pracowników dużych korporacji. I chociaż wielu z nich marzy o wysokim mieszkaniu w starej kamienicy, to jednak oferta deweloperów jest bardziej przystępna.

Obecnie w Krakowie powstaje dużo osiedli deweloperskich i to w różnych punktach miasta, bo niektórym kupcom zależy na tym, by mieszkać w pobliżu zabytkowych dzielnic, takich jak Kazimierz, Podgórze, Stary Rynek, a nawet Nowa Huta, inni wolę osiedla z dala od turystycznych szlaków i nocnego życia.

Sprzedaż mieszkań na nowoczesnych osiedlach w Krakowie odbywa się na bieżąco, bo są one zaprojektowane tak, by pasować do architektury w mieście i stanowić z nią całość, ale jednocześnie są niezwykle wygodne. W kamienicy nie znajdziemy bowiem windy, światłowodów, domofonów czy klimatyzacji. Osiedla takie są bezpieczne, często ogrodzone albo ochraniane, każde wejście oznacza wpisanie kodu do domofonu. Poza tym deweloperzy dbają o to, by każdy mieszkaniec miał swoje miejsce parkingowe, nieśli nie w hali garażowej, to chociaż przed blokiem. Nie da się ukryć, że w centrum Krakowa, przed kamienicą o takie miejsca jest bardzo trudno. Trudno także o tereny zielone poza Plantami i Błoniami. Podwórka kamieniczne to przede wszystkim wybrukowane place i zaparkowane samochody. W przypadku nowych osiedli, architekci dbają o to, by mieszkańcy mogli korzystać z miejsc rekreacyjnych – zielonych alejek, placów zabaw, czy skwerów z fontanną.

Chociaż Kraków to olbrzymie miasto, a nowoczesne osiedla znajdują się z daleka od centrum to mieszkańcy nie mają problemu z dojazdem do centrum czy innych dzielnic miasta. Kraków i nowe osiedla są dobrze skomunikowane dzięki licznym sieciom tramwajowym oraz autobusowym. Jedynym minusem mieszkania tak daleko od centrum są oczywiście korki, które towarzyszą wszystkim podróżującym samochodami do pracy i do domu.